Matematikçiler

Zaman çizgisi Fotoğraflar Para Pullar Kroki Aramak

Florence Nightingale

Doğum tarihi:

Doğum Yeri:

Ölüm tarihi:

Ölüm Yeri:

12 May 1820

Florence, Italy

13 August 1910

East Wellow, England

Tanıtım Wikipedia
DİKKAT - İngiliz yorum Otomatik çeviri

Florence Nightingale iyi Kırım Savaşı ve askeri alan hastanelerde sağlık koşullarının reformuna karşı ona katkı sırasında hemşire olarak yaptığı çalışmalar ile hatırlanır. Ancak, ne de bu inanılmaz kadın hakkında bilinen azdır matematiğin nasıl aşk hayatının çalışmalarının önemli bir rol oynadı love, özellikle istatistik ve.

Onu doğum şehir Adını, Nightingale Villa Kolombiya Floransa, İtalya, içinde de 12 Mayıs 1820 tarihinde doğdu. Ailesi, William Edward Nightingale ve eşi Frances Smith, evliliklerinin ilk iki yıl için Avrupa turne edildi. Nightingale's ablası Napoli yıl önce doğmuştu. Nightingales ilk olan Parthenope olarak şehir için Yunan adını dünyaya verdi.

William Nightingale soyadı Shore ile doğmuştu ama Nightingale zengin bir akrabası devralma sonra değişmişti Peter Nightingale Lea ile, Matlock, Derbyshire yakın. Kız Derbyshire yılında Lea Hurst geçirdikleri zaman, büyük ölçüde, ülkenin harcama büyüdü. Zaman Nightingale babası Embley Romsey yakın Hampshire adında bir ev satın aldık beş yaşında hakkındaydı. Ise yılın geri kalan Embley geçirmiştir olan bu artık aile yaz aylarında Derbyshire geçirdi, anlamına geliyordu. Bu hamle arasında Londra gezileri vardı, Isle of Wight ve yakınlarına.

Parthenope erken eğitim ve Floransa governesses elinde, daha sonra Cambridge eğitim babası yerleştirildi sorumluluğunu kendisi devraldı. Nightingale ona ders sevdi ve eğitim için doğal bir yeteneği vardı. Babasının etkisiyle Nightingale klasikleri, Öklid, Aristoteles, İncil ve politik konuları ile tanıştı.

1840 yılında Nightingale izin ailesinin yalvardım yerine onu çalışma matematik:

... Kamgarn iş ve pratik quadrilles,

ama annesi bu düşüncenin kabul etmedik. Her ne kadar William Nightingale matematik sevdi ve kızı vardı bu aşk vasiyeti, onun konularda daha fazla bir kadın için uygun çalışmaya çağırdı. Uzun duygusal savaşlar sonra Nightingale ebeveynleri nihayet onların izni verdi ve onu matematik tutored izin. Her tutors Sylvester, kim Cayley ile değişmezler teorisini geliştirdi dahil. Nightingale Sylvester 'en seçkin öğrenci var olduğu söylendi. Ders, geometri aritmetik öğrenme ve cebir ve önceden Nightingale dahil hemşirelik girdi, o bu konularda çocuklara ders zaman geçirdim.

Matematik konu aştığına yılında Nightingale ilgisi. Kimse de Nightingale etkiledi insanların Belçika bilim Quetelet oldu. O verilerin birçok alanları, ahlaki istatistik veya sosyal bilimler dahil istatistiksel yöntemler uygulanır vardı.

Din Nightingale hayatında önemli bir rol oynadı. Zamanda din Her tarafsız görünümü, sıradışı, liberal bakış Nightingale için borçlu olarak evinde bulundu. Rağmen, ailesinin bir Unitarian kökenli olsaydı, Frances Nightingale daha geleneksel mezhep ve tercih kızlar İngiltere Kilisesi üyesi kadar getirildi bulundu. 7 Şubat 1837 günü Nightingale diye Tanrı, yürüyüş yaparken bahçede Embley onu seslendiğini duydu, inanılan ancak bu kez sanki bu arama ne olduğunu bilmiyordum de.

Nightingale, ama zaman sosyal konulara ilgi geliştirilen 1845 yılında ailesi Nightingale önerisi herhangi bir hastane deneyimi kazanmak sıkıca karşıydı. Sonra sadece bakım o yapmıştı kadar hasta arkadaşları ve yakınları sonra bakıyordu. Ondokuzuncu yüzyılın bakım sırasında iyi eğitimli kadın için uygun bir meslek olarak kabul değildi. Zaman Hemşireler eğitimi eksik vardı ve onlar da karışıklık ve sarhoşluk verilen, cahil kadın, kaba olma itibarı vardı.

Süre Nightingale, Avrupa ve Türkiye 1849 yılında başlayan bir tur, aile arkadaşlarınızla Charles ve Selina Bracebridge oldu, o şans farklı hastane sistemleri çalışma gerekiyordu. Erken 1850 yılında Nightingale Enstitüsü St Vincent de Paul İskenderiye, Mısır, bir hastane Roma Katolik Kilisesi tarafından çalıştırıldığı ve bir hemşire olarak onun eğitim başladı. Nightingale, Temmuz 1850 yılında Düsseledorf yakın Kaiserswerth de Pastor Theodor Fliedner's hastanede ziyaret etti. Nightingale Kaiserswerth için, 1851 yılında, Enstitüsü Protestan Deaconesses için de hemşirelik eğitimi 3 ay taahhüt ve Almanya o Paris yakınlarındaki St Germain, bir hastaneye taşındı, Sisters of Mercy tarafından işletilen döndü. Londra Nightingale 1853 yılında dönen On Hastalık sırasında Hayır 1 Harley Street Gentlewomen için işyerindeki Superintendent olarak ödenmemiş pozisyonu aldı.

Mart 1854 tarihinde Rusya savaş ilan eden İngiltere, Fransa ve Türkiye ile Kırım Savaşı başlar, getirdi. Her ne kadar Ruslar Alma Nehri savaşında, 20 Eylül 1854, Times gazetesi İngiliz sağlık tesisleri eleştirdi tarihinde yenilgiye uğratıldı. Bu Nightingale karşılık arkadaşı Sidney Herbert, bir mektupla İngiliz Sekreteri Savaşı için askeri hastanelere hemşirelerin giriş nezaret edecek bir hemşirelik yönetici olmak istendi. Onun resmi adı Superintendent İngilizce Genel Hastaneler, Türkiye'de ve Kadın Hemşirelik kurulması. Nightingale biriydi İşkodra, İstanbul'un Asya banliyösünde, geldi (şimdi İstanbul), 4 Kasım 1854 tarihinde 38 hemşire ile:

... onun coşkusu, ona bağlılık ve azim onu hiç kulak asmış ve hiçbir zorluk teslim olur. Diye sürekli ve unwearyingly bir yargı, bir özveri, bir cesaret, bir ihale sempati ile yaptığı çalışmalar hakkında ve tüm kim resmi önyargıları tarafından bir asalet takdir engellendi değildi kupa kazandı üstelik sessiz ve gösterişsiz tavır gitti onu iş ve karakter.

Rağmen varlık kadın Nightingale anlamına askeri makamlarına karşı her adımda mücadele vardı, onun hakkında hastane sisteminde reform gitti. Hangi asker çıplak Kat haşarat ve hijyenik olmayan operasyonları o zaman Nightingale ilk İşkodra geldi şaşırtıcı değildir yer alarak çevrili yatan neden koşulları ile, kolera ve tifüs gibi hastalıklar hastanelerinde dolaşıyordu. Bu yaralı asker 7 kat daha hastanede hastalıktan, ölme olasılığı demekti savaş daha. Iken Türkiye'de, Nightingale veri toplanan ve kayıt sistemi tutulması organize, bu bilgiler daha sonra şehir ve askeri hastaneler geliştirmek için bir araç olarak kullanılmıştır. Matematiğin Nightingale bilgisi ne zaman o hastanede ölüm oranı hesaplamak için onu toplanan verileri kullanılan belli oldu. Bu hesaplamalar göstermiştir ki sıhhi yöntemler ölümlerin sayısında azalmaya yol açacağı hesabına bir gelişme. Şubat 1855 ölüm oranı ile% 60 den% 42.7 düştü vardı. Taze suyun kurulması gibi sayesinde meyve, sebze ve standart hastane donanımları, baharda ölüm oranı almak için kendi fonlarını kullanarak daha fazla için% 2.2 düşmüştü.


Bülbül gibi onlara adlandırılan bu istatistiki verinin Polar Alan Diyagramı, veya "coxcombs" oluşturmak için kullanılır. Bu Kırım Savaşı (1854 - 56) sırasında ölüm rakamları grafik bir temsil vermek için kullanıldı.

Her renkli kama alanı, ortak bir noktası olarak merkezinden ölçülen, temsil istatistik orantılı olduğunu. Mavi dış takozlar gelen ölümlerin temsil eder:

... önlenebilir veya hafifletilebilir bulaşıcı hastalıklar

başka deyişle kolera ve tifo gibi bulaşıcı hastalıklar. Merkezi kırmızı takozlar yaralardan Ölüm gösterir. Arasında siyah takozlar tüm diğer nedenlerden kaynaklanan ölümleri temsil eder. Ölüm İngiliz alanında hastanelerde Ocak 1855 sırasında bir zirveye ulaştığı zaman 2.761 asker bulaşıcı hastalıklar, 83 yaraları ve 324 diğer nedenler 3.168 toplam yapmaktan öldü. Için ordunun ortalama insan gücü o ay 32.393 oldu. Bu bilgileri kullanarak, Nightingale 1.023 10.000 başına bulaşıcı hastalıklardan olan 1.174 ile 10.000 başına ölüm oranı hesaplanmıştır. Eğer bu oran devam etmiş, ve askerler sık sık, daha sonra tek başına hastalık Kırım'da tüm İngiliz ordusu öldürdü olurdu yerini edilmemişti.

Bu sağlıksız koşullar Ancak, sadece askeri hastanelere alanında sınırlı değildi. Barış anlaşmasının imzalanmasından sonra Ağustos 1856, dört ay içinde Londra onu dönüşünde, Nightingale bu barış zamanında asker, 20 ve 35 yaşları arasında iki kez sivillerin ölüm oranı olduğunu keşfetti. Onu istatistikleri kullanarak, o tüm askeri hastanelerde sıhhi reform ihtiyacı resimli. Bir yandan da durumda basarak, Nightingale de bu Başbakanı Lord Palmerston olarak Kraliçe Victoria ve Prens Albert dikkatini kazandı. Resmi bir soruşturma için Onun istediği Mayıs 1857 yılında kabul edildi ve Kraliyet Komisyonu kurulması için Sağlık Ordusu LED. Nightingale kamuoyunun dikkatini, ve kendini gizledi ordu Türkiye konuşlu için şüphelendi. 1858 yılında, ordu ve hastane istatistikleri Nightingale onu katkılarından dolayı Kraliyet İstatistik Derneği Üyesi olarak seçilecek ilk kadın oldu.

1860 yılında, Nightingale Yüksek Okulu ve Ev Hemşireler için St Thomas 'Hastanesi Londra'da, 10 öğrenci ile açıldı tabanlı. It Nightingale Fonu, kamu katkıların bir fon Kırım Nightingale zamanında kurmak tarafından finanse edilmiştir 50.000 toplam kaldırdı vardı. Bu iki ilke etrafında dayanıyordu. Ilk etapta hemşirelerin özel bu amaçla organize hastanelerde pratik eğitim olmalıdır. Diğeri ise hemşirelerin ev uygun bir ahlaki yaşam ve disiplin oluşturmak için yaşaması gerektiği oldu. Nightingale kadınlar için bir sorumlu ve saygın bir meslek haline onun itibarsız geçmişten hemşireliğin dönüşümü sağladığını da bu okulun temel nedeniyle. Nightingale Kanada'da ordu tavsiye için İngiliz savaş ofis talebi tıbbi bakım yanıt ve aynı zamanda ordu sağlık ABD hükümetine danışmanlık Amerikan İç Savaşı sırasında oldu.

Hayatının Nightingale kalan çoğu için bir hastalık nedeniyle yatalak olarak Kırım, bir hemşire olarak kendi çalışmalarına devam onu engelledi de sözleşmeli. Bu hastalık onu durdurmadı Ancak, sağlık standartlarını iyileştirmek için kampanya; o 200 kitap, rapor ve broşürler yayınladı. Bir bu yayınların bir kitap Hemşirelik (1860) Notes on hakkı vardı. Bu ilk ders kitabı özellikle hemşirelerin öğretim kullanım için oldu ve birçok dile çevrildi. Nightingale diğer yayınlanmış eserler emekçi Sınıflar (1861) için Hastaneler (1859) ve Hemşirelik üzerine notlar üzerine notlar dahil. Florence Nightingale derinden onun çalışma Tanrı onu çağrısında bulunmuştu inanıyordu. 1874 yılında Amerikan İstatistik Derneği fahri üyesi ve 1883 yılında Kraliçe Victoria Nightingale yaptığı çalışmalar ile Royal Kızılhaç layık oldu. Ayrıca 1907 yılında Edward VII dan Liyakat Nişanı alan ilk kadın oldu.

Nightingale 13 Ağustos 1910 tarihinde 90 yaşında öldü. She St Margaret's Kilisesi'nde gömülüdür, Doğu Wellow, Embley Park yakındındaki. Ancak bu fırsatı eksikliğinden değildi Nightingale, hiç evlenmemiş. Ancak Rice, Tanrı'nın inanıyordu diye bir karar verdi dilediğini:

... açıkça işaretlenmiş vardı ... Tek bir kadın olmak.

Kırım Anıtı, 1915 yılında Waterloo Place, Londra, ve dikilmiş çok katkı Florence Nightingale anısına bu savaş ve ordunun sağlık yapmıştı yapıldı.


Source:School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland